BACHOVKY – HRAB

Loading


Hrab je spojený s duševným potenciálom vnútornej živosti a duchovnej čerstvosti. V negatívnom stave sa človek cíti mdlo, ako vyťahaná guma, čo sa vlastne odohráva v hlave.

Mnoho ľudí, ktorí chodia do zamestnania pozná ten pocit, keď v pondelok ráno zazvoní budík a šedivý všedný deň zase začína. (Maminky na materskej na to nepotrebujú ani pondelok, majú všedný stereotypný deň každý deň, pozn. Stanka). Pred človekom leží celkom prehľadný, stále rovnaký pracovný deň s relatívne malou skutočnou zodpovednosťou, ale s mnohými požiadavkami. Tisíc maličkostí, ktoré musí mať človek na zreteli, služobné cesty, ktoré musí vykonávať, nevybavené veci. Hromadí sa to ako temná hora a človek už nemá dosť síl, aby to všetko zvládol. Behom dňa ale s údivom zistí, že všetko zvládol tak, že môže byť spokojný.

Únava, ktorá vyžaduje hrab, je vyčerpanie jednostranným zaťažením mentálnej roviny vtedy, ak nie je vyvážené v iných rovinách. Môže to byť prechodný stav, ale môže sa stať aj stavom chronickým. Je prechodný, napr. keď sa študent učil dlhé mesiace na skúšky, alebo keď pacient so zlomeninou ležal dlhé mesiace v posteli, veľa čítal, premýšľal, plánoval. Potom ho istý druh únavy zaťažujúci hlavu primeje uveriť, že je ešte veľmi slabý na to, aby sa mohol pohybovať a cvičiť.

Dlhšie trvajúca únava tohto druhu je typická pre moderného blahobytného občana, ktorý žije silne konzumne, napríklad pri televízii, a málo produktívne. Prijíma oveľa viac dojmov, než môže duchovne stráviť, a vstáva len veľmi ťažko a s plnou hlavou. Tento poloautomatický súčasník žije v zabehnutom živote rutiny, kde sa aj voľný čas a zotavenie často absolvujú so stresom výkonu. Navonok sa možno deje relatívne mnoho, ale vnútorne málo. Duševné napätie ochrnuje.

Zaujímavé je, že únavu akoby odvialo, keď sa deje niečo, čo vybočuje z rady, čo človeka prenesie do inej roviny a vytrhne ho z rutiny.

Problémom v negatívnom stave je často materiálne nasmerované obmedzenie osobnosti, ktorá sa chová krátkozrako a nahluchlo k impulzom svojho vyššieho Ja a spočíva v pohodlných automatizmoch. Tým neustále zmenšuje svoje vývojové možnosti a všetko to, čo robí život živým a zmysluplným.

V negatívnom stave sa energetický systém človeka dostal z rovnováhy jednostrannými premrštenými požiadavkami kladenými na mentálnu úroveň v dobe, keď neboli kladené takmer žiadne nároky na úrovne iné. Úrovne nedostatočne komunikujú, energetická výmena je narušená, energetický obrat znížený a výsledkom môže iba energetický deficit.

Senzitívni ľudia popisujú energiu kvetov hrabu ako osviežujúcu studenú sprchu, pod ktorou sa jednotlivé energetické úrovne zase rovnomerne vyrovnajú a napnú. Hovorí sa, že hrab vyrovnáva chrbticu.V hlave sa vyjasní, vnímanie ožije a človek si zase začne všímať impulzy vyššieho Ja. Tak opäť nájde správny rytmus medzi aktivitou a pasivitou. Radosť zo života a z práce sa vráti, a tým aj istota, že má dosť sily, aby vykonal, čo vykonať chce.

Hrab sa v diagnóze často objaví spolu s pagaštanom konským. Niektorí praktici doporučujú hrab ako kompresie pre unavené a podráždené oči, iní ho používajú na vonkajšie ošetrenie ochabnutého väziva. Pri rehabilitácii drogových pacientov sa osvedčilo jeho energeticky vzpriamujúce pôsobenie. Hrab patrí okrem toho aj k tým kvetovým esenciám, ktoré dávajú silu ochabnutým rastlinám.

Rozdiel medzi únavou liečenou hrabom a únavou liečenou olivou:
Hrab: únava z jednostranného spôsobu života, prevažne na mentálnej úrovni
Oliva: pravé vyčerpanie spôsobené totálnym vydaním sa na niekoľkých úrovniach.

KLÚČOVÉ SYMPTÓMY
Únava, mentálne vyčerpanie ako prechodný alebo dlhšie trvajúci stav.

SYMPTÓMY V BLOKOVANOM STAVE
– človek má ťažkú hlavu, je unavený, ochabnutý
– vnútorný pocit ako po opici, pocit pondelkového rána
– v hlave hučí po dlhom pozeraní televízie, po dlhom čítaní, po dlhom učení sa a po inom zmyslovom preťažení
– človek si pripadá bez sily, ako vyžmýkný, duchovne lenivý
– ráno leží v posteli a pochybuje, či zvládne dennú záťaž, keď vstane, zlepší sa to
– človeku chýba elán
– po dlhšom ležaní v posteli, myslí, že ešte nemá dostatok síl, aby mohol pracovať, hoci to objektívne nesúhlasí
– myslí si, že bez stimulácie ako káva, čaj alebo posilňujúce prostriedky nemôže začať žiadnu prácu
– ožije, ak jeho pozornosť odvrátia od ochromujúcej únavy zaujímavé úlohy
– život je príliš organizovaný a v zabehnutých koľajách
– duševná únava, spôsobená desaťročia trvajúcou rutinou (myslím, že dnes už aj niekoľko týždňov alebo mesiacov spôsobuje podobný stav, pozn. Stanka)
– človek ráno vstáva viac unavený ako keď si išiel večer ľahnúť
– niekedy možno tlak alebo pálenie v očiach alebo okolo očí
– často ochablosť väziva spôsobená nedostatočným duševným napätím
– často u ľudí, ktorí pochádzajú z tzv. starých rodov

POTENCIÁL V TRANSFORMOVANOM STAVE
– živý duch, jasnejšia a chladnejšia hlava, zmysel pre zmenu
– človek si je istý, že svoje úlohy zvládne, aj keď sa zdá, že sú nad jeho sily

DOPORUČENÉ POMOCNÉ PRAKTIKY
– vymaniť sa z rutiny
– vyrovnať telesnú rovnováhu, ale bez nútenia k výkonu
– ísť spontánne za nečakanými nápadmi
– zmeniť miesto
– podnety k pozitívnemu programovaniu:
„V hlave mám pocit čerstvosti a bdelosti“
„Idem za svojim spontánnymi impulzami“
„Robím to, čo mi robí radosť. A čo robím, mi robí radosť.“
„Všetko ľahko zvládnem“
„Radosť je múdrosť. Múdrosť je sila.“

Zdroj: Scheffer M.: Bachova květová terapie. Teorie a praxe. Pragma 1994
Preklad a úprava: Stanka Miková