BACHOVKY – REPÍK

Loading

Repík lekársky – AGRIMONY – je spojený s duševným potenciálom konfrontácie a radosti. V negatívnom stave sa človek pokúša ignorovať temné stránky života a ich skúseností vo svojej osobnosti dobre integrovať. Snaží sa vyhýbať konfliktom, zametá ich pod koberec.

Ľudia, ktorí repík potrebujú prezentujú svojmu okoliu bezstarostnú, milo veselú tvár. Keď človek potrebuje repík, je vnútorne mučený strachom a obavami, často sú to materiálne starosti, strach z choroby, straty peňazí, ťažkosti v zamestnaní. Ale má mimoriadne zábrany o tom niekomu povedať. Ako to vyzerá v jeho vnútri, do toho nikoho nič nie je.

Povahy naladené na repík sú už z domova veľmi závislé na harmónii a súčasne sú veľmi senzitívne. Hádkami a disharmóniou vo svojom okolí trpia tak, že všetko radšej prehltnú alebo obetujú pre to, aby bol zachovaný pokoj. Sú vyslovene priateľskí k svojim blížnym, s prianím, aby sa k nim všetci tiež chovali priateľsky. Kvôli veselej a dobrej nálade, ktorú okolo seba šíria, sú veľmi obľúbení.

Keď je typ repíku úplne sám, vynárajú sa mu potlačené problémy do vedomia. Ale keďže problémy z princípu nechce brať na vedomie, pretože si s nimi pravdepodobne nevie dať rady, snaží sa nebyť sám. Vrhá sa do víru aktivít, podnikania, spoločnosti od diskoték po neziskové združenia a spolky. Mnoho týchto ľudí zapíja svoje starosti pohárikom vína, prejedá sa čokoládou, vyjedá v noci chladničku, alebo sa euforicky snaží zakryť nepekné pocity tabletkami alebo drogami. Negatívny stav sa podobá alkoholovej eufórii, človek je navonok uvoľnený, ale vnútorne napätý.

V repíkovom stave sa človek trápi aj malými všednými vecami, nevybavenými telefonátmi, neodoslanými dopismi, sexuálnymi „nezdarmi“. Mnohí majú malé tajné neresti.

Dôvod k sklonu k repíku je možné hľadať vo výchove orientovanej na pozitivitu a „nesťažovanie sa“. Výzva „keep smiling“ odkláňa človeka od vnútorných trápení k nasadeniu si masky, akoby ich starosti nikoho nezaujímali. Nechcú svoje vnútroné trápenie prejaviť navonok, aby nevyzerali slabí, zlyhávajúci alebo negatívni. Povrch musí vyzerať perfektne, aj keď niekedy pod povrchom vládne chaos.

Človek reaguje ako siamské dvojča, ktoré sa identifikuje s jednou, tou veselou, neproblematickou polovicou svojej osobnosti. Tá druhá je tvrdošijne prehliadaná. Sebe aj druhým sa pokúša nahovoriť, že druhá polovica vôbec neexistuje. Inak povedané – skúsenosti (zážitky) a myslenie sú oddelené, neprúdi medzi nimi energia.

Pretože osobnosť neuznáva svoju veľkú časť, nemôže vybudovať so svojim vyšším Ja úplný kontakt a preto ani nemôže rozoznať program, pre ňu v duši uložený. Ale keďže sa pritom snaží, ako každá ľudská bytosť, o ideálny stav, ktorý nemôže nájsť vo svojom vnútri, hľadá ho vo vonkajších okolnostiach, obsahujúcich určitú ľahkosť a duchovno. „Vínne blaho“ a drogová eufória sa stavu, po ktorom človek túži, podobajú zdanlivo najviac, ale v skutočnosti sú mu na hony vzdialené. S nimi totiž neprichádza duchovné jasno, ale pravý opak, duchovné zatemnenie.

Akonáhle sa osobnosť ku svojej celistvosti prizná a akonáhle sa nechá viesť svojim vyšším Ja, začnú k nej prúdiť stabilizujúce sily jej vlastnej duše. Dostane vnútornú silu a vytrvalosť k lepšej konfrontácii so všednými tienistými stránkami. Už nepotrebuje negatívne skúsenosti potláčať, ale môže ich integrovať vo svojom vedomí.

V pozitívnom stave človek rozozná relativitu všetkých problémov a nachádza onen žiarivý, radostný stav, ktorý doteraz hľadal vonku, v sebe. Človek je naplnený pravou radosťou a používa svoje vynikajúce charakterové schopnosti, ako je rozlišovanie, vnútorná vyváženosť, bystrosť a diplomatická zdatnosť k vlastnému uspokojeniu a pre blaho okolia.

V praxi je repík jedným z kvetov, ktoré sa často ordinujú deťom. Deti tohto typu sú normálne veselé, blažené, ich slzičky rýchlo schnú. Keď prechádzajú, ako iné deti, obdobím osamelosti a smútku, pomôže im repík k lepšiemu sebavyjadreniu. Aj v puberte, keď si mladí musia ujasniť mnoho protichodných myšlienok a citov, môže repík dobre poslúžiť.

Vnútorný nepokoj sa môže ukázať v telesných symptómoch – hryzenie nechtov, poťahovanie za vlasy, jemné chvenie rúk, oštipovanie alebo podráždenie pokožky. Mnoho pacientov v noci škrípe zubami. Osvedčil sa aj ako doplnková liečba pri mániách, zvlášť pri alkoholizme, kde boli rysy repíku rozoznateľné.

Spolu so sklerantom môže stabilizovať vonkajšie adaptačné ťažkosti napríklad u ľudí, ktorí pracujú na smeny alebo zamestnancov leteckých spoločností pohybujúcich sa v rôznych časových zónach.



KĽÚČOVÉ SYMPTÓMY
Človek sa pokúša ukryť mučivé myšlienky a vnútorný nepokoj za fasádou veselosti, bezstarostnosti a new-age pozitivity.



SYMPTÓMY V BLOKOVANOM STAVE
– človek by rád žil v mieri a chcel by mať okolo seba dobrú náladu, kvôli hádkam a blbej nálade sa dostáva do duševnej tiesne
– robí všetko možné, len aby bol pokoj
– obetuje skoro všetko, aby udržal vnútorný aj vonkajší mier, a aby sa vyhol konfrontáciám a konfliktom
– vlastné starosti a vnútorný nepokoj schováva za maskou vtipu a veselosti
– motto: vždy s úsmevom
– dobrý dojem navonok je pre človeka veľmi dôležitý
– človek bagatelizuje vlastné problémy a nehovorí o nich, neprizná ich ani vtedy, keď je kvôli nim oslovený
– aby unikol svojim hlodavým a starostiplným myšlienkam, je za každé vzrušenie a pripravený na každú zmenu
– človek je družný, aby v spoločnosti zabudol na vnútornú núdzu
– na každej párty je dobrým priateľom, bezva kamarátom, rozdáva pohodu a dobrú náladu
– podľa okolností siahne po čokoláde, alkohole, tabletkách alebo drogách, aby prestál ťažkosti v dobrej nálade, a aby ukľudnil mučivé myšlienky
– musí byť neustále v pohybe, aby nemusel premýšľať
– ako chorý sa pretvaruje, zakrýva svoje ťažkosti, baví vtipmi aj ošetrovateľov
– znepokojuje sa tým, že nie je schopný dodržať plán ako napríklad schudnúť, prestať fajčiť a podobne
– tajomná duševná bolesť a pocit osamelosti v detstve u detí, ktoré obyčajne vedia na svoj zármutok rýchlo zabudnúť



POTENCIÁL V TRANSFORMOVANOM STAVE
– vyrovnanosť, súdnosť, objektivita
– pravá vnútorná radosť
– dôverivý optimista, bystrý diplomat, neúnavný tvorca mieru
– človek vie ignorovať to, čo mu kalí život, správne hodnotí problémy
– môže sa vlastným starostiam srdečne zasmiať, pretože je mu jasná ich relatívna bezvýznamnosť
– rozoznáva jednotu mnohého



DOPORUČENÉ POMOCNÉ PRAKTIKY
– zhodiť ružové okuliare a dívať sa na situáciu objektívne
– zobrať konflikty na vedomie, eventuálne písomne analyzovať, na papieri vyriešiť, nájsť podstatné princípy
– rozoznať v sebe hlavné protiklady a spojiť ich
– žiť viac do hĺbky ako do šírky
– vzdať sa stimulantov, žiť menej konzumne a viac produktívne
– jóga na harmonizovanie energetického systému
– podnety k pozitívnemu programovaniu
„Kde je svetlo, musí byť aj tieň. Skutočnosti sa dívam do očí“
„Mier nájdem v sebe“
„Užívam si aj temné stránky života“
„Budujem spojenie medzi svojimi rôznymi úrovňami osobnosti“.

Zdroj: Scheffer, M.: Bachova květová terapie. Teorie a praxe. Pragma 1994
Preklad a úprava: Stanka Miková
Foto: https://www.mydlarnarubens.cz/katalog/repik-lekarsky